Napísali o nás

Zelená v logu STEFE nie je len farba, ale trend

Zamestnanci spoločnosti STEFE Trnava majú od minulého týždňa k dispozícii dve nové vozidlá na elektrický pohon. Spoločnosť tak ide opäť príkladom, ako využívať obnoviteľné zdroje a nezaťažovať životné prostredie. Dva elektromobily Volkswagen e-up pribudli uplynulý týždeň do vozového parku spoločnosti STEFE Trnava. Jeden z nich budú pri svojej práci využívať správcovia a správkyne bytov, druhý dostanú k dispozícii technici na kontrolu kotolní a výmenníkových staníc tepla. „Je to ideálny prostriedok na presun v rámci mesta. Robili sme si prieskum dostupnosti, servisov aj kvality a rozhodli sme sa pre Volkswageny. Aj v rámci skupiny STEFE na Slovensku preferujeme vozidlá skupiny Volkswagen Group,“ hovorí konateľ STEFE Trnava a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ STEFE SK Ondrej Borguľa.

Zelený cyklus

K obnoviteľným zdrojom energie a ekologickým riešeniam má STEFE Trnava blízko, už v roku 2011 na streche budovy nainštalovali fotovoltaické panely s výkonom 55 kWp. Nabíjačku na elektromobily majú tiež priamo na svojom dvore.

„Som veľmi rád, že STEFE Trnava ide cestou obnoviteľných zdrojov. Podarilo sa im dosiahnuť niečo, čomu sa hovorí zelený cyklus. Energiu zo slnka premieňajú pomocou fotovoltaiky na elektrickú a ňou potom nabíjajú elektromobily,“ pochválil iniciatívu spoločnosti primátor Trnavy Peter Bročka.

Podľa Borguľu bolo práve smerovanie Trnavy ako mesta, ktoré sa snaží zlepšovať životné prostredie, inšpiráciou aj pre nich.
„Motivoval nás aj sám pán primátor Trnavy, ktorý tu naozaj razí stratégiu skvalitňovania a zlepšovania životného prostredia v mestských aglomeráciách. Či už je to politikou aktívnej cyklistiky, alebo práve zvýhodnením elektromobilov pri kúpe parkovacej karty,“ povedal Borguľa s tým, že vzorom im je tiež materská spoločnosť Energie Steiermark v Grazi. Tá vlastní viac ako 150 elektromobilov, od malých mestských vozidiel ako e-up až po Teslu, a tiež vyše tisíc elektrobicyklov, ktoré požičiava verejnosti. „Snaží sa tiež investovať do rozvoja a budovania infraštruktúry nabíjacích staníc. V najbližších rokoch sú pripravení na veľké investície v Štajersku vo výške niekoľkých miliónov eur,“ doplnil Borguľa.

 

SMART TECHNOLÓGIE

Do inovácií však investujú nielen v Rakúsku, ale aj priamo v Trnave. Podľa konateľky a generálnej riaditeľky STEFE Trnava Evy Kollárikovej má spoločnosť každý rok vo svojom rozpočte peniaze vyhradené práve na inovovanie technológií. „Približne polovica našej činnosti sa okrem správy bytov zameriava na odovzdávanie tepla. Tento rok budeme investovať do výmeny technológií výmenníkových staníc, staré nahradíme novými, účinnejšími a ekologickejšími,“ hovorí Kolláriková. STEFE je podľa nej v Trnave zelené aj ďalším spôsobom pod svojim patronátom má údržbu zelene v mestskej časti Trnava – Západ. „Radi by sme svoje aktivity v tejto oblasti rozšírili, ak si nás mesto Trnava vyberie za svojho partnera. Tiež robíme zimnú údržbu ciest a chodníkov. Naše služby chceme stále skvalitňovať, či už v oblasti facility manažmentu alebo energetického manažmentu,“ doplnila generálna riaditeľka s tým, že počítajú aj s využitím smart technológií. „Chceli by sme vo veľkom osadiť diaľkovo odpočítateľné merače, a to nielen fakturačné, ale aj pomerové merače, ktoré by si užívatelia vedeli cez aplikáciu kontrolovať,“ uzavrela Eva Kolláriková a zdôraznila, že zelená v logu STEFE nie je len farba, ale trend, ktorý spoločnosť nasleduje.

page1image1815488
/zdroj MY Trnavské noviny/

 –